Спортивне харчування

Кожна людина, яка займається спортом, витрачає велику кількість енергії та сил на тренування. Для чіткого функціонування нашого організму є певна добова норма нутрієнтів, а саме білків, жирів та вуглеводів. При неправильному харчуванні організм дає збої, тимчасово не замітні для нас. Це надмірний жир, накопичення води, засмічення судин, або ж навпаки, сильне схуднення. В кожної людини є своя норма, яка регулюється в залежності від ваги . Отож, щоб легше досягти цю саму норму, вживаючи лише корисні інгредієнти, вчені винайшли спортивне харчування.

Що таке спортивне харчування ?

Думка про те, що спеціалізоване спортивне харчування спортсмена - це наркотик, помилкова. Воно не завдає шкоди організму, не несе побічних явищ. Анаболіки, заборонені в спорті, і спортивне харчування - речі різні. Даний продукт виробляється з натуральних елементів, наприклад протеїн – з молочної сироватки. Спортивне харчування допомагає нормалізувати раціон та зекономи час людям, які постійно в роботі . Спеціалізовані коктейлі на основі сироватки повинні регулярно бути присутнім у раціоні спортсмена, вони зміцнюють м'язи, підвищують імунітет, витривалість організму в цілому. І найголовніше, спортивне харчування ні в якому разі не замінює звичайну їжу, це лише часткова допомога для досягнення добової норми нутрієнтів.

Коротко про види спортивного харчування

Протеїн - це натуральний білковий продукт, очищений від жирів, вуглеводів і баластних домішок. Купити протеїновий комплекс - не проблема. Інша справа - підібрати оптимальний продукт. Умовно протеїни діляться на кілька категорій за походженням (соєвий, сивороточний, молочний, казеїновий, яловичий, пшеничний), швидкості засвоєння, концентрації білка і механізму очищення від домішок (концентрат, ізолят і гідролізат). Кожна підгрупа має свої особливості. Тому якщо ви плануєте купити протеїни, рекомендуємо вивчити склад обраного вами продукту. Адже ціна - не єдиний показник якості.

У спортивному харчуванні протеїни - найбільш затребувані. Вони складаються з амінокислот - будівельних «блоків», з яких формуються м'язи і всі тканини організму. Поступаючи в організм, білок розпадається на амінокислоти, які всмоктуються у кров і залучаються в обмінні процеси. Частина з них витрачається на підтримку роботи серця, синтезу білків, ферментів і гормонів. Інша ж частина використовується в якості будівельного матеріалу для відновлення і росту м'язів.

Гейнер - це живильна суміш для набору маси. Як правило, вона містить до 70% вуглеводів (мальтодекстрин, декстроза, фруктоза), близько 20-30% протеїну (сивороточний, соєвий білок, казеїнат кальцію) і менше 1% вітамінно-мінеральних складових. Білки заповнюють потреби організму в амінокислотах і перешкоджають окисленню м'язів. Вуглеводи відновлюють запаси глікогену і підвищують енергетичний тонус. Вітаміни та мінерали - нормалізують обмінні процеси в організмі.

Всі гейнери, незалежно від їх складу, мають натуральне походження. Їх основу складають продукти, отримані шляхом переробки молочної сировотки, сої, пшениці і крохмалю. Завдяки високій калорійності, гейнери застосовуються для набору маси. Вони підходять худорлявим спортсменам і людям з швидким обміном речовин.

BCAA амінокислоти - це органічні сполуки, які беруть участь в ресинтезі протеїну. На відміну від звичайних амінокислот, BCAA мають складну будову. Вони являють собою молекули з розгалуженими ланцюгами. Така структура дозволяє зберегти цілісність амінокислот і підвищити їх біологічну цінність. Зазвичай, BCAA комплекси являють собою таблетовані, рідкі або порошкові концентрати.

По-перше, BCAA не синтезуються живими клітинами і надходять в організм виключно ззовні: разом з їжею і спеціалізованими добавками. По-друге, BCAA амінокислоти витрачаються на відновлення пошкоджених м’язів і нормалізацію азотного балансу в м'яких тканинах. У той час як інші органічні сполуки, перш за все, розподіляються на фонові енергообмінні процеси (синтез травних ферментів, гормонів і ін.). І лише потім - на процеси приросту маси. Такий перерозподіл ролей робить BCAA виключно важливими для спортсменів.

Персональний тренер фітнес-центру E.G.O.Club Натяжко Віталій