Пауерліфтинг

Пауерліфтинг (Англ. Powerlifting- power - сила + lift - піднімати) - силовий вид спорту, суть якого полягає в подоланні ваги максимально важкого обтяження.Пауерліфтинг також називають силовим триборством. Пов'язано це з тим, що в якості змагальних дисциплін у нього входять три вправи: присідання зі штангою на плечах, жим штанги лежачи на горизонтальній лаві і тяга штанги - які в сумі і визначають кваліфікацію спортсмена.

У пауерліфтингу, на відміну від бодібілдингу, важливі силові показники, а не краса тіла.

При виступі порівнюються показники спортсменів одній ваговій категорії. Оцінка йде сумарно за максимально взяту вагу у всіх трьох вправах. При однакових показниках перемога присуджується спортсмену, що володіє меншою вагою. При порівнянні спортсменів різних вагових категорій може використовуватися формула Вілкса або формула Глоссбреннера (найчастіше використовується у федерації WPC-WPO).

Останнім часом все частіше проводяться змагання по одному окремо взятому руху: жиму штанги лежачи. Практично у всіх федераціях були розроблені додаткові нормативи для цього. Також, наприклад, на Україні один час проводилися окремо змагання зі станової тяги. Крім того, пауерліфтинг стали часто включати в програму спортивних фестивалів, де він, в деяких випадках, став грати роль ключового виду спорту.

Велика кількість федерацій та правил робить практично неможливим включення пауерліфтингу в Олімпійські ігри. Однак пауерліфтинг - частина Світових Ігор, що проходять під заступництвом Міжнародного олімпійського комітету. Міжнародна федерація пауерліфтингу (IPF), проводячи міжнародні змагання, прагне їх стандартизувати і включити пауерліфтинг в Олімпійські ігри.

Є такі міжнародні федерації:International Powerlifting Association (IPA), Revolution Powerlifting Syndicate (RPS), Xtreme Powerlifting Coalition (XPC), International Powerlifting Federation (IPF), Global Powerlifting Committee (GPC), World Powerlifting Federation (WPF), World Drug-Free Powerlifting Federation (WDFPF), World Powerlifting Alliance (WPA), World Powerlifting Congress (WPC), World Association of Bench Pressers and Deadlifters (WABDL)European Drug-Free Power Athletics Union.

Кожне виконання вправ має свої, чітко обумовлені, правина.

Отже, присідання зі штангою на плечах.

У цій вправі необхідно знявши штангу зі стійок, присісти з нею і встати.

При цьому потрібно виконати основні правила присідання:

 • присідання повинні бути досить глибокими, щоб верхня частина поверхні ніг у тазостегнових суглобів була нижчою, ніж верхівка колін;
 • штанга повинна нерухомо лежати на плечах.;
 • необхідно встати з першої спроби. Повторні спроби не допускаються;
 • ступні повинні бути нерухомі.

Щодо техніки виконання присідань, то вона фіксується результатом. Навіть не зовсім правильна з теоретичної точки зору техніка має право на життя, якщо вона дозволяє атлетові підняти максимальну вагу. Проте існують загальні правила, що дозволяють максимально наблизити рух до ідеального.

Ось деякі з них:

 • При виконанні присідань необхідно тримати спину рівною, намагатися не гнути її і сильно не відхиляти від вертикального положення.
 • Намагатися "тримати коліна". Тобто, не дозволяти їм сильно йти вперед, так як це не дозволить глибоко просісти і істотно ускладнить вставання.
 • Наступна вправа - жим штанги лежачи.
 • Необхідно, лежачи на лаві, зняти штангу зі стійок, зафіксувати в положенні коли руки випрямлені, потім по команді судді опустити штангу на груди, витримати її в нерухомому положенні на грудях з певною і видимою паузою і вижати вгору з рівномірним випрямленням обох рук на їх повну довжину. При цьому атлет повинен лежати на спині, головою плечима і сідницями стикатися з поверхнею лави.
 • Руки повинні міцно триматися за гриф, при цьому великі пальці розташовані "в замку" навколо грифа. Таке зчеплення пальців навколо грифа забезпечує його безпечне утримання в долонях рук. Взуття атлета повинна всією підошвою стикатися з поверхнею помосту. Це положення має зберігатися під час виконання вправи.

Крім цього, рух не зараховується якщо:

 • при виконанні жиму штанги був рух вниз;
 • при виконанні жиму руки випростались нерівномірно;
 • жим виконаний "без паузи".Тобто відсутність повної видимої зупинки штанги в нижній точці руху.

Остання вправа - станова тяга штанги – це найпростіша у виконанні і одночасно сама "важка" вправа. Необхідно відірвати штангу від помосту і розпрямитися з нею. У кінцевому положенні ноги в колінах повинні бути повністю випрямлені, плечі відведені назад.

Як і в інших рухах, в тязі існує ряд правил: Рух не зараховується, якщо:

 • Було скоєно рух вниз штанги, перш, ніж вона досягла фінального положення;
 • Під час підйому штанга підтримувалася стегнами;
 • У кінцевому положенні плечі не відведені назад або ноги не повністю випрямлені в колінах.

Пауерлифтерска тяга має 2 основних стилі: класичний (ноги стоять вузько) і "сумо" стиль тяги (широка постановка ніг). Класична тяга більш підходить важковаговиків, проте є винятки (Максим Гур'янов 390 тягне в сумо-стилі). Для класичної тяги необхідні сильна спина і по можливості не дуже довгі ноги.

Сумо стиль вимагає розвитку приводять і в принципі ефективніше класики, оскільки скорочується амплітуда руху. Майже всі легкоатлети тягнуть в сумо - стилі.

Основний закон будь тяги - необхідно відірвати штангу від помосту ногами, і намагатися "тримати" спину протягом усього руху. Чим більше працюють ноги тим краще. У початковому положенні спина повинна бути майже прямий, а ноги зігнуті. Відрив штанги від помосту здійснюється ногами при прямій спині. Якщо ноги слабкі вони автоматично розпрямляться, переносячи навантаження на спину. При роботі з великими вагами необхідно прагнути до ідеальної техніці!

До недоліком сучасного пауерліфтингу можна віднести використання екіпіровки (трико і бинтів для присідаючи і тяги, футболки для жиму).

Мало того, що це переводить пауерліфтинг в технічні види спорту, де результат залежить і від якості екіпіровки, так і сама підготовча методика змінилася. Приклад - тренування жиму. При використанні жимовой майки, "Знімання" з грудей значно полегшується - в результаті методики змінилися в бік більшого акценту на другу частину руху - "дожим".

Типу з грудей і так вискочить, а ось дотиснути треба вже самому. Ці методики спотворюють розвиток плечового пояса в бік більшого розвитку верхньої частини трицепса (працюючої саме наприкінці руху) на шкоду розвитку грудних м'язів (що працюють при зніманні).

Екіпірування в пауерліфтингу. Бинти, основна їхня функція - захист колінних суглобів від травм. Крім цього при виконанні присідань бинти допомагають вставати. Допомога залежить від техніки руху, а також від якості і типу бинтів. Кращі бинти це Чорні Titan Red Devil, Marathon Double GoldLine і Inzer.

Комбінезон для присідань - трико, зроблене зі спеціальної еластичної матерії. При присіданнях він розтягується, і прагнучи стягтися назад "виштовхує" вгору в нижній точці руху. Комбінезон зшитий спеціальним чином і володіє таким розташуванням швів, яке забезпечить набольшую жорсткість. Одягається комбінезон із зусиллям, і для одягання лямок необхідний помічник. Комбінезони виготовляють фірми Titan Marathon і Inzer.

Комбінезони Inzer найпростіші, вони легко одягаються, майже не спотворюють техніку руху. Titan і Marathon сильніші, ніж Inzer, дають великі прибавки в присідання. Надіваються вони значно важче, ніж Inzer, і впливають на техніку руху. Titan м'який комбінезон, з м'якого еластичного матеріалу, Marathon навпаки, жёсткій- матеріал з якого він зроблений нагадує брезент.

Спеціальне взуття не є необхідною, проте при досягненні атлетом досить високого рівня техніки і результатів взуття може відігравати важливу роль. Так, для присідань можуть використовуватися спеціальні черевики.

Для станової тяги критичним є положення штанги щодо колін (по висоті). Чим вище штанга - тим легше її піднімати. Отже, підошва взуття для тяги повинна бути максимально тонкої і жорсткою (інакше важко буде тримати рівновагу). Фірма Adidas випускає спеціальні тапки, які відповідають всім правилам пауерліфтингу і є максимально зручним взуттям для тяги.

Ще використовують спеціальну майку для жиму лежачи, котра зроблена із певної еластичної матерії. Крім цього, володіє додатковими зміцнюючими швами. Принцип дії - вона розтягується, і прагнучи стягтися назад допомагає. Одягається довго, за допомогою декількох (мінімум-1) людина. Одягнути самому - неможливо. Руки в жимовой майці не опускаються, а висять паралельно підлозі і один одному. Хтось без майки тисне більше, ніж у ній. А комусь вона 15-25 кг у жимі додає. Основна фірма виробник майок - INZER.

Існує такий вислів у пауерліфтингу як мавпячий хват - це таке положення зап'ястя рук на штанзі, при жимі лежачи, коли всі 5 пальців огинають гриф з одного боку. Мавпячий хват заборонений в ІПФ так як може спричинити травму, якщо штанга вислизне з рук і впаде на груди. Однак багато хто продовжує використовувати такий хват, так як він дещо спрощує жим: штанга лежить не на 4, а на 5 пальцях.

Пауерліфтинг – спорт для сильних духом чоловіків та жінок, і це щоразу підкреслює тренер фітнес-центру E.G.O.Club Лісовський Олександр. Який займається даним видом спорту ще з 2008 року. Він хотів перевірити своє тіло на міцність, та подивитися до яких результатів зможе дійти.

Роки плідної підготовки наближали до змагань

 1. 1.Ковель 2012 р. Чемпіонат України по версії WPA 1-ше місце серед юніорів в екіпіровочному девізіоні, та срібний призер в без екіпіровочному жимі вагова категорія до 82.5
 2. 2.Луцьк 2012 р. Чемпіонат Світу по версії WPA срібний призер серед юніорів по жиму штанги лежачи без екіпірування вагова категорія до 82.5
 3. 3.Нетішин 2013 р. Чемпіонат України по версії UPO 1-ше місце серед юніорів по жиму штанги лежачи без екіпірування, 3-тє місце в відкритій категорії по жиму штанги лежачи, вагова категорія до 82.5
 4. 4.Луцьк 2014 р. Чемпіонат Ураїни по версії WPA 2-ге місце в відкритій категорії по Пауерліфтингу вагова категорія до 90 кг, виконав норматив Майстера спорту
 5. 5.Луцьк 2014 р. Чемпіонат Європи по версії WPA 2-ге місце в відкритій категоії з жиму штанги лежачи, вагова категорія до 90 кг
 6. 6.Луцьк 2015 р. Чемпіонат України по версії WPA 1-ше місце в відкритій категорії з Пауерліфтингу, 3-тє місце з жиму штанги лежачи, 1-ше місце з станової тяги, друге місце в абсолютній першості.

Олександр встановив кращі особисті показники на змаганнях: присідання з штангою 220 кг без екіпірування жим штанги лежачи 152.5 кг без екіпірування станова тяга 252.5 кг без екіпірування, всі вправи виконувались при особистій вазі 84 кг.

Та на цьому він не зупиняється, й далі прагне покращувати свої силові показники, що і радить кожному, адже пауерліфтинг - сила!!!

Також Олександр ще замається тренерською діяльністю. Його учні уже досягли чималих результатів:

 1. 1.Дука Сергій 1-ше місце на Чемпіонаті України по версії WPA з пауерліфтингу та становій тязі. Вагова категорія до 75 кг. КМС-пауерліфтинг, МС-станова тяга.
 2. 2.Дмитрієв Олександр Чемпіон України, та призер України по версії WPA з пауерліфтингу, жиму штанги лежачи та становій тязі. Виступав в вагових категоріях 90 та 100 кг КМС-пауерліфтинг, МС-станова тяга. Вподальшому займався сам та досягнув МС-пауерліфтинг та МС-жим штанги лежачи.
 3. 3.Парчук Андрій Бронзовий призер Чемпіонату України по версії WPA з жиму штанги лежачи. Вагова категорія 82.5. КМС-жим штанги лежачи
 4. 4.Мисливець Марина Чемпіонка України серед юніорів по версії WPA з жиму штанги лежачи.Вагова категорія 56 кг. МС-жим штанги лежачи
 5. 5.Головко Ігор Чемпіон України по верії WPA з станової тяги. Вагова категорія до 125 кг. МС-станова тяга
 6. 6.Вернюк Марія Чемпіонка України по версії WPA з станової тяги та жиму штанги лежачи. Вагова категорія 56 кг. МС-жим штанги лежачи, МС-станова тяга
 7. 7.Мотлюк Генадій Срібний призер Чемпіоната України по версії WPA з станової тяги .Вагова категорія 90 кг. МС-станова тяга.

Не зупиняйтеся на досягнутому! Вдосконалюйтесь та спробуйте себе у різних спортивних напрямках, адже це цікаво!!!

Персональний тренер фітнес-центру E.G.O.Club Лісовський Олександр
та менеджер фітнес-центру E.G.O.Club Мовчан Віталіна